තවත් ගැටීමකින් බේරාගත් ISS

පසුගිය මාර්තු 6 වනදා අන්තර්ජාතික අභ්‍යවකාශ මධ්‍යස්ථානය හෙවත් ISS එහි සුපුරුදු කක්ෂ ගමන්මගෙන ඉවතට ගැනීමට සිදුවුණු බව NASA ආයතන නිවේදනයක් නිකුත්කරමින් පවසා සිටිනවා. ඒ එම මොහොතේ රැඳී තිබුණු ස්ථානය හරහා 2020 දී ආර්ජන්‍ටිනාව විසින් කක්ෂගත කරන ලද පෘතුවි නිරීක්ෂණ චන්ද්‍රිකාවක් හෝ Nusat-17 චන්ද්‍රිකා ගොනුවෙන් එක් චන්ද්‍රිකාවක් හෝ ගමන්කරනු ඇතිබවට පැය 30 කට කලින් ලැබුණු අනතුරු දැන්වීමේ සංඥා සම්භන්ධව කල නිරීක්ශන සහ ගණනය කිරීම් වලට අනුවයි. ඊට ISS හි චාලක පද්ධතිය විනාඩි 6 කට ආසන්න කාලයක් ක්‍රියාත්මක කිරීමට සිදුවූ බවද වාර්තා වල දක්වා තිබෙනවා.

1999 සිට මෙවන් අවස්ථා 32ක් සිදුව ඇතිබවත්, පසුගිය අවුරුද්දේ රුසියාව විසින් ප්‍රති-චන්ද්‍රිකා මෙහෙයුම (anti-satellite-ASAT) මෙහෙයුම යටතේ විනාශ කල Cosmos 1408 චන්ද්‍රිකාවේ ලෝහ කැබලි වලින් ආරක්ෂා වීමටද මෙලෙසම ක්‍රියාකිරීමට සිදුවූ බවත් පැවසෙනවා.

ප්‍රතිචාරයක් ලබාදෙන්න

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ WordPress.com ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

Facebook photo

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ Facebook ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )