රුසියානු සඳ ගමන 2023 වසරට කල් දමයි.

2022 සැප්තැම්බර් මසදී ක්‍රියාත්මක කිරීමට නියමිතව තිබුණු ලුනා-25 (Luna-25) රුසියානු සඳ මෙහෙයුම 2023 වසරේදී ක්‍රියාත්මක කරන බව රුසියානු අභ්‍යවකාශ ඒජන්සිය විසින් වාර්තා කර තිබෙනවා. මිට LUNA-26 ඔබිටරයට සහ LUNA-27 රෝවරය භාවිත කෙරෙනු ඇත.මෙහෙයුම කල්දැමීමට හේතුව ලෙස ඔවුන් වාර්තා කර ඇත්තේ රෝවරය ගොඩබස්වන යාන්ත්‍රණයේ ඇති වේග සහ දුර මැනගන්නා සංවේදකවල අඩු ක්‍රියාකාරිත්වයක් වාර්තා වීමයි. Luna-25 මෙහෙයුමේදී සඳ මතට ගොඩබැස්වීමේ ක්‍රියාවලිය, සඳේ පිටත පෘෂ්ටය සහ වායුගෝලය ආශ්‍රිත පර්යේෂණ සිදුකෙරෙනු ඇත.

යුරෝපා අභ්‍යවකාශ ඒජන්සියෙන් මෙම මෙහෙයුම වෙනුවෙන් Pilot-D කැමරාවක් ලබාදීමට සුදානම් වී සිටියද, මේ වනවිට සිදුකෙරෙන රුසියානු යුධ මෙහෙයුම් නිසා එය ලබා නොදීමට පියවර ගෙන තිබෙනවා. එම Pilot-D කැමරාව රෝවරය ගොඩබැස්වීමේ ක්‍රියාවලිය වෙනුවෙන්ම විශේෂයෙන්ම නිර්මාණය කරන ලද්දකි.

මෙම මෙහෙයුම තවත් වැදගත් ඉතිහාස සිදුවීමක් වනු ඇත්තේ සෝවියට් සමුහාණ්ඩුව බිඳවැටීමෙන් පසු සිදුකරන පළමු රුසියානු සඳ මෙහෙයුම වීමයි.

ප්‍රතිචාරයක් ලබාදෙන්න

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ WordPress.com ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

Twitter picture

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ Twitter ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

Facebook photo

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ Facebook ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )