ප්ලූටෝ ගේ අයිස් යමහල් තවමත් සක්‍රීයද?

නිව් හොරයිසන්ස් යානය මගින් ලබාගත් ප්ලූටෝ වාමන ග්‍රහයාගේ ඡායාරූප ඇසුරින් ඒ මත තවමත් සක්‍රීය ලෙස යමහල් ක්‍රියාත්මක වන පර්යේශකයන් පිරිසක් අනුමාන කරනවා. ඉතාමත් පහල උශ්නත්වයක පවතින ප්ලූටෝ ග්‍රහයාගේ යමහල් වලින් නිකුත් වන්නේ ලාවා වෙනුවට ද්‍රව ජලයයි. මේ අනුව රයිට් සහ පිකාඩ් ලෙස හඳුන්වනු ලැබූ කඳු, අයිස් යමහල් විය හැකි බවට සැක පලවනවා. මෙම කඳු මුදුන මතද පෘථිවිය මත දැකිය හැකි ගිනි කඳු වල මෙන් විශාල ආවාටයක් දැකිය හැකියි. ප්ලූටෝ වාමන ග්‍රහයා ගේ බෝහෝමයක් තැන් වල උල්කාශ්ම නිසා හටගත් ආවාට දැකිය හැකි වුවද මෙම කඳු අවට කිසිදු ආවාටයක් දැකිය නොහැකි නිසා භූ විද්‍යාත්මකව මෙම ප්‍රදේශය සාපේක්ශව මෑතකදී නිර්මානය වී ඇතැයි සලකන්නට පුලුවන්. මේ අනුව ප්ලූටෝ මත ද්‍රව ජලය පැවතීමට ඉහල හැකියාවක් පැවතියත් ජීවයක් හට ගැනීමට ඇති සම්භවිතාවය ඉතාමත් අඩු යැයි පර්යේශකයන් තවදුරටත් ප්‍රකාශ කර සිටිනවා.

ප්ලූටෝ මතුපිට අයිස් යමහල් පිහිටි ප්‍රදේශයේ ඡායාරූපයක් (Image credit: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute/Isaac Herrera/Kelsi Singer)

ප්‍රතිචාරයක් ලබාදෙන්න

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ WordPress.com ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

Twitter picture

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ Twitter ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

Facebook photo

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ Facebook ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )