අපුරු ද්විත්ව පිපුරුම!

හබල් දුරදක්නය මගින් සොයාගන්නා ලද NGC 6891 ලෙස නම්කරන ලද මෙය, සුපර්නෝවා පිපුරුමක් නිසා ඇතිවුවක් ලෙසයි පර්යේෂකයින් පවසන්නේ. මෙහි මධ්‍යයේ ඇත්තේ සිසිල් වෙමින් පවතින සුදු වාමන තාරකාවයි. ඉන් අවට නිල් පැහැයෙන් දැකිය හැක්කේ සිදුවුණු පිපිරීමේදී නිකත් වුනු ගෑස් වායුන්ය.

පර්යේෂකයින් පවසන ආකාරයට එහි කාලයන් දෙකකදී පිපුරුම් දෙකක් සිදුව තිබේ. ඔවුන් එලෙස පවසන්නේ පිපුරුම් වලදී නිකුත්වුනු ගෑස් වායුන්, ඉතා පැහැදිලි ස්ථර දෙකකට වෙන්ව තිබීම නිසාය. සුදු වාමන තාරකාව වටකර සිටින පළමු ගෑස් වායු වලා ස්ථරය, මීට වසර 4800 කට පමණ පෙර සිදුවුනු පිපුරමකින් ඇතිවුවක් ලෙසද, පිටතින් තිබෙන දෙවන ගෑස් වායු වලා ස්ථරය, වසර 28,000 කට පමණ පෙර සිදුවුනු පිපුරමකින් ඇතිවුවක් බවත් පර්යේෂකයන් පවසයි.

ප්‍රතිචාරයක් ලබාදෙන්න

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ WordPress.com ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

Twitter picture

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ Twitter ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

Facebook photo

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ Facebook ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )