සූර්යයාගෙන් පිට වූ විශාල ගිනි දළු

NASA’ ආයතනය මගින් සූර්යා නිරීක්ෂණ සදහා යොදා ගනු ලබන Solar Dynamics Observatory නම් වූ දුරේක්ෂය මගින් ග්‍රහණය කර ගත් මධ්‍යම පරිමයනයෙන් යුත් සූර්‍ය ගිනි දලුවක රූපයක් 2015 මාර්තු මස 11 දින  අන්තර්ජාලයට නිකුත් කර තිබුනේ මෙලෙසයි. මෙම රූපයෙහි පෘතුවියේ  පරිමාණය සූය්ය ගිනි දළුව සමග සංසන්දනය කර තිබුනේ මෙලෙසයි.

සූර්‍ය ගිනි දළු, සූර්යාගෙන් නිකුත් වන ඉතාමත් ප්‍රබල විකිරණ කදම්බයන්ය. මේ අතුරින් හානිකර විකිරණ  වලට පෘතුවි වායුගෝලය හරහා ඇතුළු විය මිනිසාට හානිදායක විය නොහැක.නමුත් සැලකිය යුතු ප්‍රමාණයක් මගින් වායුගෝලයේ GPS සහ අනිකුත් සන්න්නිවෙදන සදහා යොදා ගන්නා ස්තරයන් හට හානි විය හැකිය.

20150311_x2.2_flare_earth_scale

මෙම ගිනි දළුව  X2.2 ලෙස වර්ගීකරණය කර ඇත. මෙහිදී  X යනුවෙන් හදුන්වන්නේ වඩාත් තියුණු ගිනි දළු වන අතර අංකය මගින් එහි  වැඩිදුර තොරතුරු සපයනු ලබනවා. X2 පරිමාණයේ ගිනි දළු X1 පරිමාණයේ ගිනි දළු මෙන් දෙගුණයක් වන අතර X3 තුන් ගුණයක් ආදී වශයෙන් මෙය විකාශනය වෙ.

ප්‍රතිචාරයක් ලබාදෙන්න

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ WordPress.com ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

Twitter picture

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ Twitter ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

Facebook photo

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ Facebook ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )